29. ročník literárnej súťaže

Upravené: štvrtok, 18. február 2021

29. ročník literárnej súťaže o Slovensku a rodnej reči

 

Žijeme v spoločenskej izolácii pracovnej, školskej a jediným všemocným prostriedkom na udržanie chodu spoločnosti je internet so všetkými svojimi negatívnymi a pozitívnymi dopadmi. Hľadáme istoty, ktoré nám pomôžu prežiť tento čas bez ujmu na fyzickom a duševnom zdraví a tou istotou sú trebárs aj tradície, ktoré sa snažíme dodržiavať.

     Takouto tradíciou v našom školskom prostredí je aj byť aktívny v oblasti umeleckej tvorivosti, na prvý pohľad vzdialenej od profilu našej školy. V mesiaci január sme teda napĺňali jednu z týchto tradícií umeleckého rázu a to v písaní literárnych útvarov na tému:
„ Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko.“
      Do triednych kôl sa zapojili všetci žiaci s tým, že tému sme využili na rozširovanie si zručností v jazykovednej štylistickej rovine v oblasti kompozičných postupov, výberu jazykovo-štylistických prostriedkov a vyjadrenia vzťahu jednotlivca k materinskej reči, Slovensku a jeho nádhernej krajine, pracovitých ľuďoch, ktorí po stáročia bojovali o svoju národnú identitu, aby zachovali slovenský národ, jeho reč a kultúru.
      Z tohto dôvodu je každoročne  súťaž  spomienkou na významné osobnosti našich dejín. Súčasný 29. ročník je  holdom P. O. Hviezdoslavovi pri príležitosti stého výročia jeho úmrtia, Ivanovi Kraskovi, ale aj Svätoplukovi alebo Matejovi Korvínovi.... .
      Pri čítaní a hodnotení prác našich žiakov sa vždy nájdu nové myšlienky, ktoré po tie roky  aktívnej činnosti v súťaži neboli zverejnené. Tak napríklad, myšlienka Michala Gondeka z II. C triedy  spolužitia mnohých národností na jednom malom fliačku slovenskej zeme  v porozumení, tolerancii a vzájomnej pomoci, hovorí v hĺbkovej rovine významu o tom, že jedno je či si Slovák, Róm, Maďar alebo Rusín, hlavne, že si dobrý človek a tvojím jediným záujmom je žiť v pokoji, mieri a láske. Všeľudskú platnosť a nadčasovosť tieto idey netreba ani zdôrazňovať.
      A tak by sa dalo pokračovať hodnotnými zaujímavými podnetmi z prác Ľubomíra  Garana zo IV. C triedy, Martina Jakubčáka z III.B triedy, chlapcov z I.A, Gallika Adriána a Juraja Mlynára, ktorý ako jediný si trúfol na básnický útvar a zvládol ho naozaj dobre.
      Práce vyššie uvedených žiakov už má v rukách odborná porota celoslovenského kola a nám nezostáva nič iné len dúfať, že sa na výsledkovej listine v mesiaci máj objavia ich mená s pekným ocenením. Tak si teda držme palce!

M. Nestorovičová