3. ročník súťaže VSE

Upravené: streda, 26. október 2011
vselogo.jpg

     18. decembra 2009 sa uskutočnil 3. ročník súťaže tímov v Košiciach, ktorú vyhlásila VSE a. s. Do súťaže sa zapojili študenti z piatich škôl z východného Slovenska, s ktorými VSE spolupracuje: SOŠT Michalovce, SOŠT Humenné, SPŠ Prešov, SOŠA Košice a SOŠE Poprad-Matejovce.

V tomto ročníku súťažilo spolu 16 tímov. Ich úlohou bolo zostrojiť a predviesť funkčný model náhradného zdroja elektrickej energie.

   Našu školu reprezentovali dva tímy a v silnej konkurencii obsadili 1. a 2. miesto. Víťazný tím HKM Matejovce zostrojil maketu nemocnice, na ktorej predviedol ako fungujú záložné zdroje pri výpadku elektrickej energie v nemocnici. Štyri zdroje riadil programovateľný automat a prípadné zlyhanie náhradného zdroja bolo automaticky oznámené hlasovou správou cez GSM volač, ktorý postupne volá na štyri naprogramované čísla dovtedy, kým niekto z uvedených čísel neprijme hovor. Ako jediní riešili aj oneskorené vypnutie náhradného zdroja pri opätovnom zapnutí siete pre možné kolísania napätia v sieti.

      Tím Tatranci, ktorí obsadili 2. miesto riešili záložný zdroj pre svetelnú križovatku. Zostrojili maketu svetelnej križovatky, ktorá pri výpadku siete nabehla automaticky na náhradný zdroj bez prerušenia dodávky. Náhradným zdrojom bol akumulátor, ktorý bol dobíjaný zo siete a pri výpadku elektrickej energie bol dobíjaný solárnym fotovoltaickým článkom. Na makete bol aj  funkčný model motor-generátora ako druhá možná alternatíva záložného zdroja pre križovatku.

Obidvom tímom gratulujeme za úspešné reprezentovanie školy a tešíme sa na ďalší ročník súťaže.


ImageImage

ImageImage

ImageImage

Víťazný tím (zľava):                                                               2. miesto(zľava):

Róbert Marek                                                                         Juraj Pirožek

Pavol Hajostek                                                                       Tomáš Bujňak

Peter Kapral                                                                           Marcel Hadidom