Návšteva filmu Siroty z Rangúnu

Upravené: utorok, 25. október 2011

film.jpg     15. marca sa žiaci štyroch tried zúčastnili v Dome kultúry na filmovom predstavení Siroty z Rangúnu, ktorý bol premietaný v rámci prehliadky najzaujímavejších filmov 11. medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ozveny filmového festivalu – Jeden svet s tematickým podtitulom „Filmy bez obalu“, ktorý je tematicky venovaný ochrane ľudských práv.

Z upútavky na film: Mohutný cyklón Nargis, ktorý sa prehnal Barmou v roku 2008, zanechal desiatky tisíce detí bez domova i bez rodičov. Film je jedným z mála svedectiev o priebehu a o následkoch katastrofy a o tom, ako vládnuca junta zakázala vstup zahraničným humanitárnym pracovníkom do krajiny.

Reakcie niektorých žiakov a pani učiteľky:

„Nepáčil sa mi prístup vlády – generálov, k postihnutým, hlavne to, že nedovolili medzinárodným organizáciám pomáhať nešťastným deťom.“ (Kamil, II.E)

„Na mňa najviac zapôsobila ochota starať sa aj o neznáme deti, hoci sami boli v núdzi.“ (Jozef II.E)

„Neviem to posúdiť, len ľutujem tých ľudí.“ (Ondrej II.A)

„Tých generálov by som najradšej zastrelil.“ (Peter II.A)

„Ja by som sa asi vo veku 10 rokov nedokázal tak postarať o svojich súrodencov ako ten chlapec. Som rád, že žijem na Slovensku, že mám svoju rodinu!“ (Dominik I.A)

„Našim deťom zabezpečujeme očkovanie, výdatnú a pestrú stravu, hračky, pekné oblečenie, pohodlné bývanie, lásku a opateru pomaly do dvadsiatky (niekedy aj dlhšie) a nie sme si istí, či dávame dosť. Pozrime sa za „hranice všedných dní a keď to ide, pomôžme! Deti majú mať detstvo! V tom je základ ich šťastia v ďalšom živote.“ Mgr. J. Gabajová