Návšteva vo Valašskom Meziřičí

Upravené: utorok, 25. október 2011

     Dvakrát do roka sa stretneme.  Zamestnanci dvoch spriatelených škôl SOŠ E a ISŠ. Tentokrát to bolo na ich „pôde“. Po príchode nám ukázali ich najnovšiu odbornú učebňu a ďalšie zmodernizované triedy. Maturitnú komisiu sme „nachytali“ priamo pri ochutnávke jedál praktickej časti MS. Tvárila sa spokojne, zrejme bolo jedlo výborné a verme, že také bolo aj hodnotenie.

     Piatkové popoludnie sme strávili na zrúcanine hradu Hukvaldy. V minulosti to bol strážny hrad na obchodnej ceste z Olomouca do Krakova a patril olomouckým biskupom. Vznik hradu sa traduje do prvej polovice 13. storočia a vybudovať ho dal Arnold z Huckenswagenu. Na hrade sa vystriedalo mnoho vlastníkov a užívateľov a každé ďalšie storočie prinieslo pre hrad ďalší staviteľský rozvoj. V súčasnosti je využívaný aj ako miesto, ktoré si snúbenci vyberajú na uzavretie manželstva. Každoročne sa tu uskutočňujú Medzinárodné hudobné festivaly Janáčkovej Hukvaldy.
     Výstup na hrad bol krásny, strmý chodník, presvetlený slnečnými lúčmi cez zelené mohutné buky, zostane nielen na fotografii, ale aj v našich spomienkach.
     V obci, priamo pod hradom, sa nachádza galéria Leoša Janáčka so stálou expozíciou a momentálne tam vystavuje svoje diela známy český fotograf Jakub Kotas.
     Večer bol česko-slovenský aj v televízii. Na MS v hokeji to „vrelo“. Medzi nami sa nič nezmenilo. Šport je šport, priateľstvo ostáva.
     Druhý deň bol „pasívny“. Najprv cestovanie autobusom, potom splav Baťovho kanálu zo Strážnice a opäť autobus. Valašské Meziříčí – rozlúčka – do skorého videnia, priatelia!
Doviezli sme si domov inšpirácie do ďalšej práce a prekrásne spomienky na Moravu a jej ľudí.

Mgr. J. Gabajová