Zimná univerziáda

Upravené: streda, 4. február 2015

27. Svetová zimná univerziáda, Štrbské Pleso - Osrblie. Najväčší sviatok akademického športu.
Univerziáda je vysokoškolské medzinárodné športové podujatie. Hlavným organizátorom hier je Medzinárodná federácia vysokoškolského športu (International University Sports Federation - FISU). Názov je kombináciou slov „Univerzita“ a „Olympiáda“.

Hostiteľskou krajinou v roku 2015 je Španielsko - Granada a Slovensko - Štrbské Pleso a Osrblie. Na Slovensku sa predstavuje to najlepšie, čo ponúka vysokoškolský šport v tých najatraktívnejších disciplínach. V skokoch na lyžiach, v severskej kombinácii, v behu na lyžiach a v biatlone. Účasť športovcov na Štrbskom Plese a Osrblí je 470 pretekárov z 32 krajín. Spolu je na Univerziáde 800 pretekárov, trénerov, servisných pracovníkov a ďalších členov oficiálnych výprav.
Organizáciu Univerziády zabezpečuje spolu s 30 členmi organizačného výboru aj 50 členov FISU, 200 rozhodcov a technických delegátov, 150 dobrovoľníkov, 50 technických pracovníkov. Prítomných je 150 novinárov z Európy, Severnej Ameriky, Ázie a Austrálie.
Tvárou a ambasadorom 27. Svetovej zimnej univerziády 2015 na Štrbskom Plese a Osrblí je Danka Barteková. 29 ročná športová strelkyňa a viacnásobná medailistka z MS, ME a bronzová z OH 2012 v Londýne. Od roku 2013 aj členka Medzinárodného olympijského výboru v Komisii športovcov.
Na Štrbskom Plese bola aj zaujímavá prezentácia miest a obcí z našej oblasti, Spišská Belá, Liptovská Teplička,...Paráda! Okrem športovcov ste mohli stretnúť aj rôzne známe osobnosti, ako sa nám podarilo – herca Olda Hlaváčka.

Hoci sme si užili vrtochy počasia, chlad a vietor, fandili sme športovcom zo všetkých krajín a veríme, že sa im na Slovensku páči a vrátia sa k nám hoci aj ako bežní turisti. Dovidenia na Slovensku, priatelia!

Mgr. Jana Gabajová

z Univerziádyz Univerziádyz Univerziády

z Univerziádyz Univerziádyz Univerziády

z Univerziádyz Univerziádyz Univerziády