Okresné kolo v stolnom tenise

Upravené: piatok, 13. marec 2015
Contents

Stolný tenis alebo ping pong je druh športu, pri ktorom je snahou hráča zahrať loptičku ponad sieťku na špeciálnom stole tak, aby jej vrátenie spôsobovalo ťažkosti súperovi, prípadne ju nemohol vrátiť. Stolný tenis patrí medzi najrýchlejšie športové hry na svete, učí mať rýchly odhad hernej situácie a jej okamžité riešenie najvhodnejším herným spôsobom.

Dvanásť družstiev chlapcov zo stredných škôl nášho okresu sa postavilo k zeleným stolom, aby hrdo bojovali za česť svojej školy a ukázali, čo sa v nich skrýva, a ako efektívne vedia využiť svoj voľný čas.

V troch základných štvorčlenných skupinách bojovali o postupové miesta do  prvej trojky a tiež aj o skupinu o štvrté až šieste miesto. A ako to nakoniec dopadlo?! Na krajskom kole bude náš okres zastupovať družstvo Strednej odbornej školy technickej na Kukučínovej ulici / držíme palce /, a potom to šlo v nasledujúcom poradí: Gymnázium Dominika Tatarku, Súkromná Stredná odborná škola na ulici SNP vo Veľkej, Obchodná akadémia, Gymnázium na Kukučínovej a naši chlapci – zo SOŠ elektrotechnickej v zložení Michal Matějovský, Lukáš Marhefka, Miroslav Hanišák a Dominik Kacviňar.

Všetkým účastníkom srdečne blahoželáme.

pred nástupomotvoreniezo zápasov našich

zo zápasov našichzo zápasov našichpri rozhodcovskom stolíku

Z histórie

Vznik stolného tenisu siaha až do obdobia pred dvoma tisícročiami. Hra sa nazývala gossima a do Európy, ju z Japonska,  priniesli Angličania v 80-tych rokoch 19. storočia. Skutočným začiatkom stolného tenisu bol však tenis, ktorý sa jeho nadšenci snažili počas zimných mesiacov preniesť do sálového prostredia - na stôl. Stolný tenis sa sprvu hral na rôznych rozmeroch stolov, s gumovými poprípade korkovými loptičkami a drevenými raketami. Stolný tenis ako oficiálna športová hra sa začala zavedením celuloidovej loptičky do hry, a to Angličanom J. Gibbom v roku 1899. V roku 1909 sa stolný tenis začal šíriť z Anglicka do Európy ( Nemecka, Rakúska, Maďarska, Česko-Slovenska ). Ako pretekárska hra sa však dlho neudržal a pestoval sa viac ako spoločenská zábava.
     Medzi najväčšie úspechy v ére samostatnosti SR na ME patria:

 • 2007 – Srbsko,
  • súťaž družstiev mužov, 15. miesto
  • súťaž družstiev žien, 13. miesto
 • 2005 – Dánsko
  • súťaž zmiešanej štvorhry, Pištej – Ódorová 5.-8. miesto,
  • súťaž družstiev žien, 13. miesto
 • 1994 – Spojené kráľovstvo
  • súťaž zmiešanej štvorhry, Truksa – Popovová 3. miesto,
  • súťaž družstiev mužov, 15. miesto

Aj keď, ako vidíte, stolný tenis pre Slovensko nepriniesol výraznejšie medzinárodné úspechy, stále je medzi mladými, ale aj staršími ľuďmi, dostatočne obľúbenou športovou aktivitou.

Mgr. Jana Gabajová