Študentská kvapka krvi

Upravené: utorok, 22. november 2016

Krv, kvapalina, ktorá koluje v žilách každého z nás. Možno aj z tohto dôvodu sa tohoročné heslo kampane  nazýva: „Nech si, aký si, aj tvoja krv je potrebná!“ Potrebuje ju každý. A to si uvedomujú aj naši študenti a učitelia. Preto ako každý rok, tak aj tento sa pred dverami mobilnej darcovskej stanice na našej škole zhromaždil zástup študentov.

V tento deň: 11.11.2016  sa rozhodlo darovať krv 29 ľudí, z toho 4 boli odmietnutí kvôli zdravotným problémom. Okrem žiakov sa rozhodol darovať krv aj náš pán zástupca Ing. Ján Furcoň a pani učiteľka Mgr. Andrea Vaverčáková.
Tu sú niektoré z vyjadrení, ktoré som počas rozhovorov s nimi zaznamenal:
Mgr. Andrea Vaverčáková (učiteľka- krv bola darovať prvý krát ):
Pred darovaním krvi som pociťovala menšie obavy, ktoré rýchlo opadli. Som rada, že takýmto spôsobom môžem niekomu pomôcť.
Michal Gavura (žiak):
Krv som už predtým daroval, takže som nemal obavy. Jediné čo mi vadilo, bolo stláčanie loptičky, bolela ma z toho ruka. Krv pôjdem určite znovu darovať.
Timotej Sivý (žiak):
Krv darujem po prvýkrát, možno aj z toho dôvodu pociťujem istý druh neistoty. Na otázku prečo som sa rozhodol darovať krv, mám jednoduchú odpoveď. Verím, že to pomôže niekomu zachrániť život.
Lukáš Labuda (žiak):
Zámienkou prečo som prišiel darovať krv, bolo pomôcť niekomu. Na nešťastie som nemohol krv darovať kvôli zdravotnému problému z pred 2 týždňov. Určite ak budem môcť, tu budem stáť aj budúci rok, s tým, že budem môcť pomôcť.
MUDr. Jaroslav Otčenáš (lekár):
Potreba krvi je veľká. Približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek sa každoročne spotrebuje iba na Slovensku. Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek, tí všetci potrebujú krv. Tí, korí prvýkrát idú darovať krv, by si mali vopred prečítať požiadavky darovania krvi. Mnohokrát sa stáva, že si vopred neprečítajú podmienky a potom sa čudujú, že krv nemôžu darovať. Všetky informácie sú na stránke: www.ntssr.sk

Všetkým darcom patrí veľká vďaka!

Adam Zavacký, III.C

darovanie krvidarovanie krvidarovanie krvi

darovanie krvidarovanie krvidarovanie krvi

darovanie krvidarovanie krvidarovanie krvi

darovanie krvidarovanie krvidarovanie krvi