V Štátnom divadle v Košiciach
4. mája 2017 zažila škola príbeh krásnej Adriany napísaný neorealistickým talianskym spisovateľom Albertom Moraviom v priestoroch veľkolepého kultúrneho stánku východného Slovenska. Príbeh odohrávajúci sa v Ríme na pozadí spoločensko-politických udalostí II. svetovej vojny sfanatizovaného obyvateľstva neslávne - slávnym Mussolinim zaujal divákov v plnej miere.
Zaujímavosťou bolo už len to, ako sa režisér zhostil dramatizácie románu, čo v slovenských divadlách v súčasnosti nie je žiadnou výnimkou. Scéna pôsobila ohromujúco zásluhou nadrozmerného zobrazenia Večného mesta - Ríma. Rozostavené biele panely s pamätihodnosťami slávneho mesta mali evokovať prežitú históriu talianskeho národa, jej nesmrteľnosť a trvácnosť a biele kvádre v druhej polovici predstavenia zase spomienku na židovský holokaust.
Poňatie románu v tomto divadelnom spracovaní zodpovedalo neorealistickým umeleckým zásadám, v pozadí je vnútorný život postáv až takmer neviditeľný, situovaný do vyhranených životných udalostí a v popredí pravdivé, existencionalizmom ovplyvnené, surové stvárnenie života talianskeho obyvateľstva v sociálno-spoločenskom kontexte. Posolstvo premietané cez životný osud krásnej dievčiny z chudobnej rodiny je jasné, avšak kto čítal román, nenašiel v tomto spracovaní Moraviovu perokresbu Adriany v jej vnútornom živote, ktorý je determinovaný dobou, rozpadom morálnych a mravných hodnôt s dôrazom na odsúdenie fašistickej diktatúry Mussoliniho.
Ďalšou zvláštnosťou inscenácie boli opakujúce sa vstupy hercov z rôznych miest divadelnej sály, čo absolútne priblížilo našim študentom pozitívum prežitia divadelných predstavení priamo v úzkom kontakte s hercami a ich vzájomnej interakcii s obecenstvom.
A aké boli dojmy našich vyfešákovaných chlapcov, ktorí dôstojne reprezentovali našu školu nielen slávnostným oblečením, ale aj ukážkovým správaním počas predstavenia?
Napríklad: drastické scény, predstavoval som si ináč hlavnú predstaviteľku, super herecké výkony, veľa vulgarizmov, mohlo byť menej, celý čas som bol zaujatý príbehom...
Viac sa dozviete v letnom čísle časopisu, Veronika pripravuje podrobnosti a recenziu románu, ktorá vám poslúži aj na hodinách literatúry.
M. Nestorovičová