Hodina slovenčiny s autormi

Upravené: štvrtok, 12. október 2017

Ako študenti maturitných ročníkov sme sa zúčastnili koncom septembra besedy o poézii, ktorá trvala síce dve hodiny, ale takmer pre všetkých z nás bola zábavná a pútavá.

Našimi prednášajúcimi boli hudobník Róbert Mikla a spisovateľ Ján Marton. Rozprávali nám o poézii, slovenčine a jej celkovej dôležitosti či náročnosti pri tvorbe  básní,  textov piesní a ich následnom zhudobňovaní. Dozvedeli sme sa, že melódia piesní sa skladá z ľahkých a ťažkých dôb a z ďalšieho množstva ingrediencií, ktoré sa musia pridávať v takom pomere, aby vznikali hity, ktoré chytia za srdce masy ľudí a spopularizujú ich.
      Obaja nám zaspievali a zahrali ich piesne, ktoré mali chytľavú melódiu. Ukázali nám, že ak dvaja čítajú tu istú báseň, vždy to znie inak vďaka tomu, že každý má iný spôsob prednesu.
      Poprosili nás, aby sme im povedali šesť slov, z ktorých spisovateľ J. Marton nakoniec zložil báseň. Momenty, keď od nás chceli rozobrať myšlienky a pocity autora z tejto vytvorenej básne boli na nezaplatenie. Myslím, že sme sa na jej rozbore nasmiali a možno aj ich priviedli do malého pomykova, keď sa nás snažili priviesť k správnej odpovedi.

Bolo to skvelé spestrenie jednotvárneho školského dňa aj kvôli tomu, že obaja boli veselé a dynamické osoby, ktoré sa k nám aj svojou prostorekosťou dokázali priblížiť.

V. Galliková IV.A

z hodiny slovenčinyz hodiny slovenčinyz hodiny slovenčiny