V Podtatranskej knižnici

Upravené: streda, 3. apríl 2019

Ako sme sa zo školských zdrojov internátneho typu dozvedeli, návšteva Podtatranskej knižnice v Poprade prvých ročníkov je na tejto škole tradíciou, ktorú sme neporušiac zvyky absolvovali aj my: I. A a I. C triedy dňa 28. 3. 2019. Okrem  tejto, výnimočne v iných priestoroch absolvovanej hodine slovenského jazyka, sa deň vyvíjal v slávnostnom tóne, veď  na počesť učiteľa národov Jána Ámosa Komenského sa v tento deň oslavuje všade vôkol Deň učiteľov, čo sme si v škole uctili rozhlasovou reláciou a využili ako poďakovanie za  obetavú prácu našich učiteľov pri výchove a vzdelávaní nás, všetkých.

A tak sme sa rovno po nej vybrali na exkurziu do spomínanej knižnice spolu s pedagogickým dozorom. Hneď po príchode do knižnice nás milo privítali. V knižnici nám najskôr vo všeobecnosti prezentovali, ako funguje knižnica a hovorili taktiež o knižničnom poriadku. Potom nás zaviedli do zadnej časti knižnice, k oddeleniu s rozprávkami. Všetci sme si posadali a prednáška mohla začať.
     S pani knihovníčkou sme sa rozprávali o pojme knižnica, o tom ako sa knihy vypožičiavajú alebo aj o tom, ako funguje Bibliobox. Bibliobox je krabica pred knižnicou, kde sa hádžu knihy, ktoré si už niekto prečítal alebo už ich má vrátiť. Ďalej sme sa rozprávali o tom, ako funguje stránka Podtatranskej knižnice. Na tejto stránke sa dá zistiť, či je kniha požičaná alebo je dostupná v knižnici. Rozprávali sme sa aj o knižničnom poriadku, ktorý má každá knižnica iný.
     Po prednáške nám pani knihovníčka  ukázala, ako sa sami obslúžime  pri vrátení kníh alebo  pri vypožičaní si nových kníh. Náš smelý spolužiak Ondrej si vyskúšal vyhľadávanie kníh  cez počítačovú databázu, pričom sa dobre bavil, o čom svedčia zábery vo fotografickej dokumentácii.

Na záver každý z nás dostal čitateľský preukaz zadarmo a mohlo sa ísť domov či späť na internát do Matejoviec.

Sebastián Haduch I.A


v knižniciv knižniciv knižnici

v knižniciv knižniciv knižnici