Návšteva Európskeho parlamentu

Upravené: štvrtok, 9. máj 2019

Všetko sa začalo ešte na jeseň 2018. Pripomínajúc si udalosti a výročia, ktoré značne zmenili dejiny Slovákov sme pozvali europoslankyňu Moniku Beňovú a spoločnému výstupu na Kriváň. Kriváň. Impozantný tatranský končiar, ktorý netreba špeciálne predstavovať. Pre mnohých symbol Slovákov – slovanstva.  Monika Beňová – poslankyňa Európskeho parlamentu za Slovenskú republiku. Vždy ústretová k študentom a s úsmevom na tvári prijala naše pozvanie spoločne vystúpiť na náročnú celodennú túru. Končiac fascinujúci a úspešný výstup sme si želali : „Snáď sa ešte spoločne niekam vyberieme :) “.  Europoslankyňa Monika Beňová nás veľmi prekvapila pozvaním pre 35 študentov do sídla EP v Štrasburgu.

Ako napísal H.Ch. Andersen „cestovať znamená žiť “ a my sme touto cestou po Európe žili. Cestovanie je v každom smere nenahraditeľnou životnou skúsenosťou. A v dnešnej dobe sa stáva viac dostupnejšie aj vďaka EÚ. Štrasburg je aj mestom študentov. Okrúhla budova EP, ktorej tvar je inšpirovaný gréckym koloseom prijíma najdôležitejšie rozhodnutia. Asistent europoslankyne M. Beňovej nás sprevádzal priestormi EP a oboznámil nás ako funguje Európsky parlament, kde sú jeho počiatky a čo všetko robí pre občanov Európskej únie. Práca europoslanca je náročná a my sme zistili aké povinnosti a harmonogram majú poslanci EP.  S úsmevom nás privítala aj  Monika Beňová. Zaspievali sme jej už v átriu naše slovenské ľudové piesne. Trochu sme tým spôsobili rozruch a ľudovky zaujali aj samotnú security. Veľmi naladení na nôtu neboli. Diskusia o práci europoslancov a beseda na aktuálne problémy v EP v nás zanechali skvelý dojem.  Úžasná energia išla z Moniky Beňovej. Ďakujeme! Po výstižnej diskusií sme navštívili priamo aj rokovaciu sálu, kde prebiehala diskusia europoslancov. Vo večerných hodinách sme budovu EP opustili. 

Zažili sme nádherne momenty, úchvatne panorámy, zážitky, to všetko nás naučí vychutnávať si život plnými dúškami. Zdraví a šťastní sme sa vrátili domov na naše milované Slovensko.

Chceme sa aj touto cestou poďakovať Monike Beňovej za pozvanie a prezentáciu práce v Európskom parlamente.

Ing. Iveta Garbinská

 


v Štrazburguv Štrazburguv Štrazburgu

v Štrazburguv Štrazburguv Štrazburgu

v Štrazburguv Štrazburguv Štrazburgu

v Štrazburguv Štrazburguv Štrazburgu