Časopis Nulák Covid 19-2/2020

Upravené: streda, 9. jún 2021

„Vypíname krajinu!“ hlásia médiá. Vianoce 2020, poznačené hrozbou koronavírusu, ktorá nás už kvári od jari a niet jej konca, sú tu. Hľadáme zmiernenie opatrení, aby mohli blízki sadnúť spolu k štedrovečernému stolu,  sme inšpirovaní Veľkou Britániou, no z noci na deň, zo dňa na noc prichádzajú nové Jóbove zvesti o novej mutácii koronavírusu ešte rýchlejšie šíriacom sa ako v predošlom prípade a to práve v Anglicku, ktorým sme sa tak chceli inšpirovať.

A čo teraz?? Otázka visí vo vzduchu, ako prežiť Vianoce a naplniť ich posolstvo aj v tomto ťažkom období tak vyspelej modernej informačnej spoločnosti, a predsa tak bezradnej voči prírode alebo niečomu, čo sa nedá identifikovať. Hľadáme odpovede aj my, žiaci, v našom školskom časopise. Už druhé vydanie vznikalo na on line báze a teraz je tu, a prichádza spolu s vianočným časom, na ktorý sa aj napriek všetkému tak veľmi všetci tešíme. A tešíme sa aj z toho, že sa nám podaril uskutočniť veľký on line rozhovor prostredníctvom aplikácie Webex s pani riaditeľkou našej školy Ing. Annou Lorencovičovou, v ktorom sa dozviete, akými veľkými zmenami škola prešla a čo všetko zaujímavé a prevratné pre nás, žiakov, v budúcnosti pripravuje. Preto je naozaj mojím vrelým odporúčaním časopis otvoriť a od začiatku až dokonca prečítať. Okrem toho sme zmapovali udalosti od septembra do ukončenia prezenčného vyučovania, v čom nám výdatne pomohla webová stránka školy  a výnimočné udalosti počas dištančnej výučby napríklad:  on line olympiády z jazykov,  Záložku do knihy,  súťaže, písali sme  o udalostiach vo svete či vianočných zvykoch našich predkov podľa etnologických regionálnych zápisov. Informácie hýbu svetom, hoaxy, pravdy, konšpirácie, nezmysly, zavádzania, hypotézy, vedecky podložené fakty, ekológovia a enviromentalisti bijúci na poplach. Aj na túto tému nájdete v časopise informáciu z on line besedy  o klimatických zmenách očami jedného z nás. Na záver pár zábavných vianočných tajničiek a  nefunkčného symbolického žolíka.

Čo dodať: „Šťastné, láskyplné a veselé Vianoce  všetkým prajem  a hlavne „zdravý nový rok!“ Snáď sa v januári naživo uvidíme v našich triedach a spoločne budeme zdieľať ukončenie I. polroka 2020/2021.

Váš  Richard Krkoška