Prvé dni v Lipsku

Upravené: pondelok, 30. júl 2012

     Cez projekt Leonardo da Vinci sa desiati študenti opäť zúčastňujú na odbornej stáži v nemeckom meste Lipsko. Tak, ako minulý rok, aj tento rok sa študenti s pedagogickým dozorom dopravili do Nemecka EMO-busom.

      Cesta trvala aj s prestávkami takmer 10 hodín. Unavení po ceste sa študenti ubytovali v 2 a 4-lôžkových izbách hotela s názvom "Blaues Palais", kde budú bývať jeden týždeň a potom sa presťahujú do prostredia tzv. "Kleines Palais", kde boli ubytovaní študenti minulý rok. V hoteli sme dostali prvé informácie o  mesačnom pobyte v Lipsku. Študenti budú pracovať v piatich elektrotechnických firmách a okrem práce sa zoznámia s mnohými historicko-kultúrnymi zaujímavosťami mesta. Spoznajú skutočné multikultúrne prostredie, kde budú musieť použiť aj svoje jazykové znalosti z nemčiny.
      Deň príchodu bol hlavne o vybaľovaní. V sobotu sme sa zobudili do nádherného počasia a po raňajkách sme mali prehliadku mesta a v priebehu pár hodín sme videli veľa zaujímavého. Navštívili sme najvyššiu budovu mesta - tzv. "zub" - odkiaľ sme mali nádherný výhľad na celé mesto a jeho okolie. Pobudli sme vo veľkom nákupnom centre s hudobnou fontánou, navštívili sme kostol "Thomaskirche", v ktorom sa nachádza hrob J.S.Bacha a kostol "Nikolauskirche", z ktorého modlitby veriacich za znovuzjednotenie Nemecka dopomohli v roku 1989 k pádu Berlínského múru. Prešli sme veľa nádherných pasáží s historickými budovami, ktoré pripomínajú slávnu minulosť trhového mesta, stáli sme na mieste, kde bol J.W.Goethe inšpirovaný k napísaniu "Fausta". Potom sme boli v priestoroch Európskeho domu, nášej prijímajúcej organizácie. Nakoniec sme si prezreli hlavnú železničnú stanicu, ktorá je takým malým "mestečkom" s množstvom obchodov, reštaurácií, kaviarní s 24 nástupišťami.
      Prvý deň bol náročný, ale pre študentov priniesol nezabudnuteľné zážitky.

Po náročnej sobote sme dopoludnia oddychovali. Niektorí sa vybrali na poznávaciu pešiu obchôdzku Lipska a popoludní o 17:00 sme sa vybrali na plavbu loďou po vodných kanáloch v Lipsku. Bol príjemný podvečer, plavba trvala vyše hodiny a zanechala v nás pekné zážitky.

Ing. Iveta Bugárová