V múzeu

Upravené: pondelok, 30. júl 2012

     V sobotu sme sa zobudili do chladného, veterného dňa. Dopoludnie sme mali vyplnené návštevou múzea histórie Nemecka - od čias druhej svetovej vojny, cez rozdelenie územia Nemecka na dva štáty NSR a NDR, stavbu Berlínskeho múru, obdobie socializmu v NDR a kapitalizmu v NSR, až po pád Berlínskeho múru v roku 1989 a spoločný štát v roku 1990.

V múzeu nás sprevádzala pani, ktorá pochádza z Lipska a rok študovala na Univerzite Komenského v Bratislave. Jej snahu rozprávať s nami po slovensky sme ocenili, čo bolo aj dobrým príkladom pre našich študentov, že keď človek naozaj chce, aj v krátkom čase sa dá cudzí jazyk naučiť tak, že sa človek bez problémov dorozumie.

      Pre chlapcov bola návšteva múzea zaujímavá aj preto, že to, čo počuli a videli, ani jeden nezažil. Snáď si uvedomili, že sloboda a demokracia nie sú len slová, ktoré používame, kedy sa nám to hodí, ale znamenajú podstatne viac - predovšetkým možnosť nebáť sa prejaviť svoj vlastný názor a rešpektovať názor druhých, tak ako to definuje multikultúrna spoločnosť, v ktorej chlapci tento mesiac žijú a pracujú.

Ing. Iveta Bugárová