Priatelia Zeme

 

Do tohto projektu s tematikou ochrany životného prostredia, financovaného z prostriedkov EÚ, sa okrem našej školy zapoja stredné školy zo španielskeho mesta Águilas na stredozemnom pobreží, nemeckého mesta Solingen a  poľského mesta Szamotuly.

Komunikačným jazykom bude angličtina. Práce na projekte potrvajú od septembra 2012 do júna 2014. Jeho náplňou budú činnosti, ktoré by mali zvýšiť záujem ľudí o ochranu životného prostredia. Budeme fotiť a vyhodnocovať stav skládok komunálneho odpadu, čističiek vôd, navštívime chránené územia a národné parky, ktorých je v našom okolí neúrekom. Budeme propagovať zdravšie spôsoby cestovania do školy a do práce, skrášlime si okolie školy, naučíme sa nakupovať tovary, ktoré produkujú menej obalových materiálov, budeme dokonca súťažiť o najlepší text piesne a najzaujímavejší príbeh s environmentálnou tematikou, a čo je nie menej dôležité – zoznámime sa s novými priateľmi z partnerských krajín a tí najaktívnejší študenti budú mať možnosť cestovať na projektové návštevy do partnerských škôl.

Tešíme sa na spoluprácu!

Stránka projektu: www.friends-of-the-earth.manifo.com

  Ing. Vargová a Mgr. Terrajová
                                učiteľky anglického jazyka

Články:

Záver projektu Comenius

Projektový časopis

V Španielsku II

V Španielsku I

Literárne aktivity

Úprava átria

Záver pobytu v Nemecku

Exkurzia v Berufskolleg

V nemeckých rodinách

Opäť v Nemecku

Očami študenta v Poľsku

V poľských Szamotuloch

Naše výrobky z odpadového materiálu

Rozhlasová relácia

Comenius pod Tatrami

Týždeň v Nemecku

Beseda o mestských lesoch

Projektové stretnutie v Španielsku

Na čističke a skládke odpadu

Záver projektu Comenius

Upravené: streda, 29. október 2014

V piatok 24. októbra sa v učebni angličtiny konala diseminácia projektu Comenius – Priatelia Zeme. Cieľom diseminácie bolo ukázať súčasným prvákom a aj žiakom vyšších ročníkov, ktorí neboli zaangažovaní v projekte, čím naši žiaci a celý tím žili predchádzajúce dva školské roky.

Projektový časopis

Upravené: piatok, 3. október 2014

Poslednou úlohou celej projektovej činnosti, ktorá pripadla práve našej škole, bolo vytvorenie projektového časopisu, ktorý by bol milou pripomienkou pre tých, ktorí sa aktivít osobne zúčastnili, a zaujímavým čítaním v angličtine pre ostatných. A hotový časopis je ozaj zhrnutím všetkého, čo sa počas dvoch rokov v rámci projektu Comenius - Priatelia Zeme, udialo. 

V Španielsku II

Upravené: piatok, 13. jún 2014

Už len spomíname na príjemné posedenie s kolegami a so žiakmi v reštaurácii na pobreží, prechádzku po pláži, plávanie v studenom Stredozemnom mori a sedenie na hodinách u kolegov zo Španielska. Na jazyku stále cítime chuť španielskych tapas, churros, chorizo, queso, cordero,...

V Španielsku I

Upravené: štvrtok, 5. jún 2014

Priniesli sme dážď

Už pohľad s lietadla nás zaskočil. Tak toto sme v Španielsku nečakali! Ťažké mraky, dážď a 14 stupňov! Domáci sa tešili, pretože tu už 8 mesiacov nepršalo. Hneď na druhý deň nás kolegovia vzali do Cartageny. Tu sme navštívili Rímske divadlo a Národné archeologické múzeum. Budovu múzea navrhol architekt Guillermo Vásquez Consuegra. Je tu stála expozícia nazývaná aj Otvoreným oknom k Stredozemnému moru. Zážitky boli neopakovateľné.

Literárne aktivity

Upravené: pondelok, 12. máj 2014

Projekt Comenius  sa míľovými krokmi blíži do svojho cieľa, pretože jeho účastníci koncom mája naposledy vycestujú do Španielska, aby so svojimi medzinárodnými spoluúčastníkmi uzatvorili dvojročné pôsobenie, aktivity a stretnutia v konečnom vyhodnotení  a rozlúčke. So sebou si zoberú aj tri víťazné literárne práce školskej súťaže, ktoré v priebehu apríla skomponovali študenti našej školy na tému nesúcu sa v znamení Priateľov Zeme,  o prírode, jej prioritnom postavení v existencii ľudstva, v jej reálnej kráse , ale aj vedomej či nevedomej devastácii spôsobenej človekom a (paradoxne) jej následnej ochrane, náprave spôsobených škôd,  či pomoci  životnému prostrediu.