V Španielsku I

Upravené: štvrtok, 5. jún 2014

Priniesli sme dážď

Už pohľad s lietadla nás zaskočil. Tak toto sme v Španielsku nečakali! Ťažké mraky, dážď a 14 stupňov! Domáci sa tešili, pretože tu už 8 mesiacov nepršalo. Hneď na druhý deň nás kolegovia vzali do Cartageny. Tu sme navštívili Rímske divadlo a Národné archeologické múzeum. Budovu múzea navrhol architekt Guillermo Vásquez Consuegra. Je tu stála expozícia nazývaná aj Otvoreným oknom k Stredozemnému moru. Zážitky boli neopakovateľné.

Program pre žiakov bol v réžii náhradných rodín. Prvé postrehy našich:

Juliana
Letela som prvýkrát v živote. Mala som strach, stúpanie bolo pre mňa strašné,bála som sa, že „zomieram“. Potom som si otvorila knihu a zahnala čierne myšlienky. Rodina, do ktorej som prišla – pán nehovorí anglicky, pani sa pokúša, kombinuje jazyk s posunkovou rečou. Anna je veľmi milá, venuje mi pozornosť, stále sa pýta, či mi niečo nechýba, necítim sa osamelá. Na raňajky som ochutnala churros máčané v čokoláde.

Dávid
Rodina, ktorá si ma doviezla domov ma milo prekvapila. Sú veľmi pozorní, každú chvíľu zisťujú či niečo nepotrebujem. Anais je tiež milá, je rovnako stará ako ja a jazykovo sme asi na rovnakej úrovni. Ochutnal som zrejme typickú pomazánku z čerstvých paradajok s olivovým olejom.

Martin
Privítanie v rodine bolo srdečné, Alícia s otcom ma už čakali na parkovisku. Bývajú v radovej zástavbe, na záhrade chovajú korytnačky, dve veľké, dospelé a veľa mladých. Stále sa smejú, majú zmysel pre humor. Brat Alície je veľkým fanúšikom FC Barcelona.

Roman
S Francis sa poznáme už rok, komunikujeme na FB, rozumieme si. Jej mamka je perfektná. Pochádzajú z Bolívie, tu žijú už osem rokov. Spolu s nimi žije ešte jedna rodina z Kolumbie.

pohľad z lietadlana kávičketrochu oddychu

Výlet do Granady

V skorých ranných hodinách  (podľa Španielov), o siedmej hodine sme vyrazili smerom na západ. Cesta autobusom trvala viac než tri hodiny y mohli sme driemať, pozerať akčný film, alebo sa kochať okolitou krajinou. Film, ktorý sa mihal za oknom bol zaujímavý. Hnedé, nízkymi trsmi trávy a kríčkami zarastené kopce Murcíe vystriedali akoby z piesku nasypané homole a neskôr zasnežené štíty Sierra Nevady.

Granada je moderné mesto s tisícročnou históriou, kde sa prelínajú prvky moslimské a kresťanské. Celý deň sme kráčali po mestských schodoch hore a dole, aby sme mesto videli z vtáčej perspektívy.
Večer o šiestej sme sa dostali do najstaršej a najkrajšej časti mesta – Alhambra, ktorú založil v roku 1237 Muhammad I. Al-Ahmar z dynastie Nazarí. Pozreli sme si palác Nazarí, ktorýsa skladá z troch častí: Palacio del Mexuar, Ismail I. (1314 – 1325) a Muhammad V.(1362 – 1391), Palacio de Comares, Yusuf I.( 1333 – 1354) a Muhammad V.(1362 – 1391), Palacio de Leones, Muhammad V. (1362 – 1391) a prekrásne záhrady. Úplne nás, aj keď unavených, opantala vôňa rozkvitnutých ruží, líp a levandule. Na hladine bazénov kvitli lekná a spoločnosť im robili rybičky.

Do rodín sme sa vrátili neskoro po polnoci s množstvom zážitkov.

Mgr. Janka Gabajová

z Granadyz Granady

z Granadyz GranadyV