Vymením jablko za cigaretu

Upravené: utorok, 15. november 2011

     Piaty rok sa pokúšam presvedčiť žiakov, že jedno jabĺčko urobí pre organizmus viac osohu ako jedna cigareta. A vlastne, viete, čo obsahuje jedna cigareta?

     Cigaretový tabak sa mieša z dvoch hlavných druhov tabakových listov: žltkastá, svetlá odroda má obsah 2,5 -3% nikotínu a tmavší tabak, ktorý má vyšší obsah nikotínu 3,5 -4%. Okrem zmesi listov obsahujú cigarety aj „plniace hmoty“ – stonky tabaku, ktoré by ináč tvorili odpad. Tieto sa miešajú s vodou, prísadami a príchuťami / aromatické látky/. Pomer hmoty sa mení podľa značky. Vyšší obsah tejto hmoty vedie napríklad k tomu, že cigareta je menej hutná a dodáva o niečo nižšie množstvo dechtu. Prísady sa používajú preto, aby boli produkty pre zákazníka chuťovo atraktívne. Jedná sa o zvlhčujúce prostriedky, ktoré predlžujú životnosť cigariet. Cukry spôsobujú, že dym sa jemnejšie a ľahšie vdychuje. Aj keď niektoré z prísad môžu na prvý pohľad vyzerať neškodné, v kombinácii s inými látkami sa môžu zmeniť na jedovaté. Pri horení prísad vznikajú nové produkty, ktoré môžu byť toxické.
      Najdôležitejšou zložkou dymu je decht. Táto rakovinotvorná látka je nositeľkou chute a vône. Čistý nikotín je jeden z najtoxickejších známych jedov. Niekoľkými kvapkami na jazyk môže človeka usmrtiť za pár minút.
     Nechcem vás strašiť, veď možno aj viete, aké je fajčenie škodlivé, len máte slabú vôľu a nedokážete s týmto zlozvykom prestať. Ale slovenské porekadlo hovorí: „Nikdy nie je neskoro“, tak vám všetci nefajčiari našej školy držíme palce!   

Mgr. J. Gabajová

Pred fotoaparátom väčšina ušlaŽiaľ, aj takto to vyzerá pred bránou školyJa chcem jablká dve!A ich počet rástol ...