Výstup na Kriváň

Upravené: utorok, 9. október 2018

     Rok 2018 je rokom kedy sa viac dívame do minulosti ako inokedy. Je bohatý na udalosti a výročia, ktoré značne zmenili dejiny Slovákov. K tým najvýznamnejším patrí 100-sté výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov a 100-sté výročie prijatia Martinskej deklarácie. Pripravili sme k tejto udalosti  výstup na Kriváň spoločne s europoslankyňou Monikou Beňovou.

Kriváň. Impozantný tatranský končiar, ktorý netreba špeciálne predstavovať. Pre mnohých symbol Slovákov – slovanstva.  Monika Beňová – poslankyňa Európskeho parlamentu za Slovenskú republiku. Vždy ústretová k študentom a s úsmevom na tvári prijala naše pozvanie spoločne vystúpiť na náročnú celodennú túru.

Náš výstup sme začali v sobotu (6.10.2018) o 7,00 hodine ráno zo Štrbského plesa od smerovníka pri hoteli Solisko. Kráčame po červeno značkovanej trase. Je to súčasť tatranskej magistrály. Trasa vedie lesom a lúkou, čo je celkom príjemne. Konverzáciou čas ubieha tak rýchlo, že sme čochvíľa pri rázcestníku pred Jamským plesom. Jamské pleso je vnorené do zelene a tu sa posilníme bylinkovým čajom. Od rázcestia sa vyberieme po modrej značke. Chodník vedie hustým lesom a neskôr porastom, až sa ocitneme nad hornou hranicou lesa v pásme kosodreviny. Stúpali sme po Pavlovom chrbáte. Na tomto mieste nás dobieha náš ďalší člen tímu Pavol Garaj s Baškou M. Paľo sa stal oporou pre ďalší výstup hore. Strmým výstupom cez sutinový žľab sa dostaneme na rázcestie pod Kriváňom. Nasleduje strmý výstup cez Malý Kriváň do Daxnerovo sedla a potom strmým juhozápadným úbočím po skalách na vrchol Kriváňa. Miestami je topiaci sa sneh, ale sme opatrní. Na vrchole dosť fúka, ale tie scenérie sú prekrásne na ktorúkoľvek stranu. Slnečné počasie nám prialo po celý výstup i zostup. Viete, že Kriváň bol do 18. storočia považovaný za najvyšší tatranský štít? Spomeniete si kto bol Daxner? Je po ňom pomenované sedlo. Kriváň má svoje legendy a je považovaný za anjelskú cestu. Veď sa tu zastavil a oddychoval anjel, ktorý pri vzlete zavadil krídlom o končiar a ten ostal už navždy krivý. A našťastie sa mu roztrhol vak s krásami, ktoré padli rovno na našu slovenskú zem. Pár fotiek z končiara, pár úsmevov a zostupujeme veľmi opatrne tou istou cestou. Cesta späť bola nekonečná a verte, že ráno sa niektorým zdala aj iná. Unavení, ale plný dojmov prichádzame na Štrbské Pleso.

Bolo to fascinujúce a veľká vďaka patrí europoslankyni Monike Beňovej. Bol to deň plný emócií, tých najkrajších emócií. Ďakujeme a budeme ešte veľmi dlho spomínať na Kriváň. Snáď sa ešte spoločne niekam vyberieme :)

Vrelá vďaka patrí aj študentom, kolegyni Evke Trajčíkovej a Paľovi Garajovi s Baškou Majerovou.
V ústrety novým výzvam a zážitkom.

Ing. Iveta Garbinská

z akciez akcie

z akciez akcie

z akciez akciez akcie