Cesta do tmy

Upravené: pondelok, 3. apríl 2017

22. marca 2017 sa v Aréne Poprad pod záštitou 1. viceprimátora mesta Poprad Mgr. Igora Wzoša a podpredsedu Prešovského samosprávneho kraja JUDr. Štefana Bieľaka  s finančnou podporou Ministerstva zdravotníctva SR – v rámci účelovej dotácie na podporu protidrogových aktivít konal : The Dark Trip alebo Cesta do tmy.

Je to divadelná inscenácia s jedným hercom. V hre je prerozprávaný príbeh o chalanovi, ktorý sa dostane k drogám a následne jeho život naberá rýchly spád, ktorý nevie zastaviť. Jedinečnosť inscenácie spočíva v spojení divadla s filmom a s profesionálnym hereckým výstupom. Dej je zasadený do prostredia mladých súčasných teenagerov a tak sa im dokáže dokonale priblížiť.
„Ľudia môžu byť závislí od nápojov, áut, peňazí, sexu, kalórií, kokaínu. Od čohokoľvek.“ Harvey Milkman
Prečo začínajú? Nuž, drogy sú dostupné a mladí ľudia radi riskujú, cítia sa odcudzene alebo trpia slabou depresiou. Často sa nevedia vyrovnať s pocitmi a droga „všetko porieši“. Drogy ako útek, drogy ako láska, drogy ako nenávisť. Mnohokrát na podnet „priateľov a lásky“ prekročia prah zneužívania , ktorý nepostrehnú a častokrát ani nepripúšťajú. Je to kruté objatie z ktorého sa dostať je niekedy nad ľudské sily. Ako sa vyrovnať s takým životom? Čo im  poskytnúť, aby nastala u nich iná zmena v mozgovej chémii? Pravdepodobne potrebujú niečo čo sa teenagerom pomôže vyrovnať so životom v realite. Možno je to zážitok. Zážitok ako taký býva na počiatku tejto cesty do tmy. Neprihliadajúc na klady a zápory tohto zážitku postúpia aj túto cestu tmou. Len aby sa v nich dostavil pocit na zníženie úzkosti a návalu chemikálií do mozgu.
Pýtam sa Vás naši mladí ľudia: „ Prijali by ste zážitok z činností ktoré vo Vás niekde v hĺbke duše driemu a navodili by tak u Vás pocit šťastia aj bez umelej chémie?“
Možno by si chcel spievať, tancovať, maľovať alebo vedieť dobre karate. Stačí na počiatok vysloviť nahlas to želanie. Ja si prajem, aby bolo dostatok inštitúcií a centier pre každého z Vás kde tieto praktické zručnosti navodia vo Vás iné a lepšie zážitky a zlepšia myšlienky o sebe a o živote.
Táto cesta z tmy býva ťažká pre ľudí ktorí tam blúdia, ale aj pre ľudí ktorí natiahnu obe ruky pre záchranu.

Ing. Iveta Garbinská

z akciez akciez akcie