Novoročná kvapka krvi

Upravené: pondelok, 26. január 2015
Contents

Väčšina z nás má ešte v mysli vianočný čas, keď  sme obdarovávali svojich blízkych a tešili sa z darov, ktoré sme dostali. Niektorí naši študenti a zamestnanci školy mali možnosť darovať niečo vzácne aj na začiatku nového roka. Všetci tí, ktorí sa zúčastnili školskej akcie, konanej dňa 15. januára 2015  pod názvom „Novoročná kvapka krvi“, priniesli dar nádeje a pomoci pre neznámeho človeka, ktorý potrebuje krv. Akcie sa zúčastnilo 41 darcov, len jednému nebola krv zo zdravotných dôvodov odobraná.

Veľmi radi sme sa znova stretli s našimi bývalými študentmi, teraz už vysokoškolákmi Martinom Koščom, Eduardom Palanským a Štefanom Mrkvom, ktorí si urobili prestávku v skúšobnom období a reagovali na naše pozvanie podporiť účasť na tejto školskej akcii. Príjemne nás prekvapil aj náš bývalý študent Marek Šoltýs, keďže priviedol tiež svojich dvoch kolegov z práce (Vagónky Poprad). Našim pravidelným darcom je aj pán zástupca Ing. Ján Furcoň, ktorý daroval krv aj tento krát. Bola som rada, že som sa mohla konečne darovať krv aj ja, keďže predtým mi to zdravotné dôvody nedovolili. 

Spolu s Národnou transfúznou stanicou v Poprade by sme sa týmto chceli poďakovať všetkým darcom a osobitne prvodarcom.

Mgr. Mária Terrajová

z Novoročnej kvapky krviz Novoročnej kvapky krviz Novoročnej kvapky krvi

z Novoročnej kvapky krviz Novoročnej kvapky krviz Novoročnej kvapky krvi

z Novoročnej kvapky krvi

Interview:

1.  Čo ťa priviedlo znova do školy darovať krv ?
Martin Koščo : Bol som pravidelný darca ešte keď som bol študentom tejto školy. Keď som videl pozvánku na stránke školy, neváhal som a prišiel som zas.
Eduard Palanský : Pripomenúť si staré dobré časy a samozrejme  urobiť dobrú vec. 

 

2. Zo školy si vyšiel pred štyrmi rokmi. Čo ťa privádza už po druhý krát darovať krv na našej škole ?
Marek Šoltýs :  Minule som tu prišiel prvý krát po toľkých rokoch, bol som prekvapený ako sa školské prostredie, na ktoré som bol zvyknutý, zmenilo. Som rád, že som mohol navštíviť starý pedagogický kolektív a pripomenúť si školské časy. Tento krát som si  opäť našiel čas a prišiel som podporiť dobru vec. Zobral som so sebou aj kolegov z práce, ktorým sa tu veľmi páčilo. Dúfam, že sa mi podarí prísť aj nabudúce.

 

3.  Krv daruješ dnes po prvý krát. Aké máš pocity ?
Miroslav Zemianek : Hmm..., dosť zmiešané. Neviem čo ma čaká, ale dúfam, že všetko dobre dopadne.

 

4. Koľko krát ste už darovali krv ?
Martin Koščo : 10x a chcem pokračovať.
Eduard Verešpej : Zatiaľ len 6x, ale dúfam, že sa toto číslo bude naďalej  zvyšovať. Stalo sa to pre mňa už povinnosťou, túžba pomôcť niekomu, kto to ozaj potrebuje .  
Matuš Ščibrany : 2x -  len pred nedávnom som mal 18 rokov.
Pán zástupca - Ing. Ján Furcoň:  Krv na tejto škole som daroval 9x. S darovaním krvi som začal hlavne kvôli svojmu otcovi, ktorý potreboval darcu. Je to správna vec. Viem, že môžem pomôcť niekomu, kto si sám pomôcť nedokáže .

Ďakujem za rozhovory. Juliána Reľovská

z Novoročnej kvapky krviz Novoročnej kvapky krviz Novoročnej kvapky krvi

z Novoročnej kvapky krviz Novoročnej kvapky krviz Novoročnej kvapky krvi