Majster Slovenska
Bežecké lyžovanie
Najstaršie zmienky o použití lyží na presun sú zaznamenané v nórskom epose Edda / 8. – 10.stor.n.l. / a vo fínskom epose Kalevala. Historicky je doložený prvý presun na lyžiach z roku 1522, kedy švédsky kráľ Gustáv I. Vas so svojou armádou prekonal za jeden deň vzdialenosť 85 km a porazil Dánov.
Prvý turistický beh na lyžiach opísal J. Ch. Gutsmuths /1795 /. V polovici 19. storočia sa začalo meniť lyžovanie na športové. Prvé preteky v behu na lyžiach sa konali 2. apríla 1843 v nórskom Tromso, boli to preteky vojakov na 5 km / víťaz dosiahol čas 29 minút /. Beh na lyžiach bol zaradený do programu Majstrovstiev sveta a Zimných olympijských hier od roku 1924. Na Slovensku sa prvé preteky v behu na lyžiach konali v roku 1911 v Tatranskej Polianke.
Na prelome 20. a 21. storočia robili dobré meno Slovensku bežci na lyžiach Ivan Bátory a Martin Bajčičák. Bátory sa umiestnil na 2. mieste na majstrovstvách sveta juniorov v roku 1995 v behu na 15 km klasickým štýlom. Bol členom štafety Slovenska na 4x10 km na zimných olympijských hrách v Nagane v roku 1998, ktorá sa umiestnila na 11. mieste. V roku 1999 sa na MS umiestnil na 12. mieste v kombinácii a v roku 2003 na 6. mieste na 15 km klasickým štýlom. Bajčičák v roku 1996 sa umiestnil na prvom mieste na MS juniorov v behu na 10 km klasickým štýlom.
Naviaže Martin Škvarenina na ich úspechy na medzinárodnej scéne?
Kto je Martin Škvarenina?
Možno ho denne stretávate na chodbách školy, v jedálni či na odbornom výcviku a ani netušíte, že tento skromný mladík je aktuálny majster Slovenska v behu na 7,5 km klasicky a s Adamom Jurenom aj v šprinte dvojíc na 1,5 km. Pri tejto príležitosti som mu položila pár otázok:
- Prečo práve beh na lyžiach?
- Prvýkrát som si beh na lyžiach vyskúšal v štvrtej triede na pretekoch o majstra školy. Tak sa mi to zapáčilo, že som sa prihlásil do športovej triedy.
- Tak to rýchlo spočítajme. Koľko rokov sa venujete bežeckému lyžovaniu?
- Sedem.
- Koľko hodín týždenne trénujete v zime a koľko v lete?
- Je to rovnaké v zime aj v lete, v priemere 9 -12 hodín.
- Ktorý tréning vám „ide na nervy“?
- Baví ma každý, ale menej obľúbený je silový tréning.
- Aké záujmy máte okrem lyžovania?
- Baví ma florbal, bicyklovanie, turistika a keď som bol mladší, rád som kreslil.
- Aké sú vaše športové a profesijné plány do budúcnosti?
- Aj po skončení strednej školy by som sa chcel naďalej venovať tomuto športu. Ak to nebude podľa mojich predstáv, verím, že sa uplatním v odbore, ktorý som si vybral a ktorý ma baví.
- Ďakujem za rozhovor.
Mgr. Jana Gabajová