Cestou do Štrasburgu

Upravené: streda, 25. apríl 2018

Prijali sme pozvanie europoslankyne Moniky Beňovej do Štrasburgu. 16. apríla sme vycestovali na sponzorovanú návštevu Európskeho parlamentu, ktorý je hlasom občanov Európskej únie. Bola to jedinečná a vynikajúca príležitosť oboznámiť sa s činnosťou EP, s jeho vplyvom v Európe a vo svete. Cestu sme spojili aj s návštevou mesta Paríž a technického múzea Sinsheim v Nemecku. Nadšenie z cesty a atmosféra bola vynikajúca. Cesta ubiehala rýchlo. V skorých ranných hodinách sme dorazili do Paríža.

Paríž

Paríž predstavuje najľudnatejšiu metropolitnú oblasť Európskej únie po Londýne. Paríž oplýva množstvom pamiatok z keltskej doby až po súčasnosť. Z historického Paríža však po rekonštrukciách v 18. a 19. storočí zostalo iba málo z pôvodnej tváre. Naše kroky viedli k týmto najznámejším pamiatkam:
* Katedrála Notre-Dame
* Louvre
* Víťazný oblúk
* Invalidovňa
* Pont Alexandre III.
* Eiffelova veža
* Plameň slobody
* „Šanzelizé“
* Obelisk Place de la Concorde
* Grand Palais
* Plavba loďou
Opísať všetko čo sme videli sa nedá. Parížania pôsobia milo a nikam sa nenáhlia. V parkoch i na terasách posedávajú s kávičkou a palacinkami. Chuť hlavného mesta Francúzska jednoznačne predstavuje Champs Élysées. Nádherný rušný bulvár, ktorý lemujú luxusné butiky, autosalóny, reštaurácie a kaviarne. Avenue smeruje ku Víťaznému oblúku. Je to trasa, kde každoročne finišujú cyklisti na Tour de France.  Ak raz budete v Paríži nenechajte si uniknúť gotický unikát, katedrála Notre Dame. Určite mnohými obľúbená aj vďaka Quasimodovi a prekrásnej Esmeralde z románu Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži. Notre Dame je úchvatná! Patrí k dominantám Paríža. Do detailov vyzdobená, majestátna, dokonalá. Máte chuť len stáť a pozerať sa na tú nádheru. A prezradím Vám aj to, že ak sa postavíte na hviezdu pred katedrálou, určite sa do Paríža vrátite. Vyskúšali sme a uvidíme. Parížom preteká Seina a ponad ňu vedú romantické mosty. Na nich si zaľúbenci zamykajú svoju lásku zámkou, ktorú zavesia na zábradlie. Týmto zvykom je najviac preslávený Arcibiskupský most. Paríž bojuje s týmto zvykom a postupne odstraňuje tieto zámky. Čoho sme boli svedkom. Plavba loďou bola skvostná a každý most bol iný a opradený svojou históriou. Veď aj architekt chcel zachovať niečo svoje a tajomné pre budúce generácie. Hlavný palác kráľov Louvre je monumentálny, impozantný a emocionálne silný. Jedno z najväčších a najznámejších múzeí sveta. Sú v ňom umiestnené výtvory od počiatkov ľudskej civilizácie. Sklenená pyramída láka turistov a je naozaj fotogenická a láka turistov k rôznym pózam. My sme navštívili v podzemí Louvre obchodné centrum a reštaurácie. Ceny boli ozaj parížske. Vyskúšali sme cestovanie v metre a verte, že to bol ozaj zážitok. Množstvo nádherných miest, dojmov a emócií za jeden deň.  Náročné aj na pohyb a obuv. To je Paríž. Mesto lásky, histórie, umenia, luxusu a vkusu. Mesto, ktoré stojí za to vidieť. A nie len raz. Eiffelovu vežu pozná snáď každý. Vystáť nekonečné rady s úmyslom dostať sa až úplne hore sa nám nepodarilo. Chuti bolo dostatok, ale času veľmi málo. Raz sa tu vrátime. Naplnený zážitkami sme sa odobrali na hotel, kde sme oddýchli a načerpali nové sily na ďalší deň. Čakala nás cesta do Štrasburgu.

v Paríživ Paríživ Paríži

v Paríživ Paríživ Paríži

v Paríživ Paríživ Paríži

v Paríživ Paríživ Paríži

Štrasburg

Štrasburg mesto zrodenia francúzskej hymny i Gutenbergovej kníhtlače. Francúzi mu hovoria Strasbourg, Nemci Strassburg a alsaskí domáci mu nepovedia inak ako Strossburi. Jeho podobu stáročia utvárali dve kultúry, ktorým sa odmieňa zachovávaním rozprávkovej architektúry, medzinárodných tradícií i nefalšovanou pohostinnosťou. Štrasburg nie je veľká metropola, na potulky mestom sme sa preto pokojne vydali aj pešo. Starobylé uličky  atmosférou doslova dýchali. Po chutnom obede nás čakal Európsky parlament. Skvostná budova, ktorá v nás zanechala dojem pokoja a harmónie. S úsmevom nás privítala Monika Beňová. So záujmom sme počúvali o práci europoslankyne a beseda v nás zanechala skvelý dojem. Asistent europoslankyne M. Beňovej Martin Jahoda nás oboznámil ako funguje Európsky parlament, kde sú jeho počiatky a čo robí pre občanov Európskej únie, aké povinnosti a harmonogram majú poslanci EP. Po výstižnej prezentácií sme navštívili priamo aj rokovaciu sálu, kde prebiehala diskusia europoslancov. Plný dojmov z celého dňa sme oddýchli opäť v hoteli a čakala nás cesta domov na Slovensko.

v Štrazburguv Štrazburguv Štrazburgu

v Štrazburguv Štrazburguv Štrazburgu

Sinsheim

Je štvrtok skoro ráno a my sa vraciame späť na Slovensko. Našou zástavkou bude technické múzeum Sinsheim. Je to najväčšia súkromná zbierka technických unikátov. Najväčším lákadlom múzea sú lietadlá, ktoré vidno už z cesty. A medzi nimi dominujú stroje Concorde a Tu-144. Sinsheim je jediným miestom na svete, kde sú tieto nadzvukové civilné dopravné lietadlá pokope. Do obidvoch sme sa vyšplhali po schodíkoch a pozreli sme si ich aj zvnútra. Presvedčili sme  sa, že v ich prípade išlo naozaj v prvom rade o rýchlosť prepravy, a nie o luxus a pohodlie. Videli sme aj viacero menších lietadiel, ktoré sú rozmiestnené na strechách dvoch veľkých hangárov. Vnútri v prvej hale je sústredená najmä vojenská technika. V druhej hale je zas obrovská zbierka áut. Je ich viac ako 300. Zlatým klincom expozície bol Blue Flame – Modrý plameň. Pri dĺžke 11,4 metra ho medzi ostatnými autami asi ťažko prehliadneme. Toto raketové vozidlo vytvorilo 28. októbra 1970 pozemný rýchlostný rekord, keď v americkom Utahu dosiahlo 1 001 km/h. Rekord vydržal 13 rokov. Medzi historickými veteránmi sme videli veľký šesťkolesový kabriolet Mercedes-Benz G4 z roku 1938. Tieto autá postavili v malej sérii pre samotného Hitlera. Sinsheim však nie je klasickým múzeom, v ktorom sme sa iba prechádzali medzi exponátmi. Vyskúšali sme aj ako fungujú v praxi  – stačí stlačiť gombík a naštartujete motor alebo sa rozhýbu pásy obrneného transportéra. Väčšie ukážky si vyžadovali vhodenie mince. Za 1 euro si poniektorí vyskúšali ovládať vežu nemeckého tanku Panther. Fascinujúca prehliadka techniky. Po troch hodinách v múzeu nás čakala dlhá cesta domov na Slovensko. V Poprade sme boli o 4,00 hodine ráno v piatok.

Máme za sebou dlhú a prekrásnu cestu Európou. Dovidenia!

Ing. Iveta Garbinská

v Sinsheimv Sinsheimv Sinsheim