Exkurzia FABLAB

Upravené: streda, 22. jún 2016

Skúste si predstaviť, že o pár rokov by 3D tlačiareň bola bežnou súčasťou domácnosti. Zrazu potrebujete nejakú malú súčiastku na opravu. Už nemusíte chodiť po obchodoch a hľadať, kde ju kúpiť. Jednoducho si jej 3D model stiahnete z internetu, alebo navrhnete v potrebnom programe a vytlačíte. Máte nejaký dobrý nápad, nemusíte ho dať len na papier, alebo hľadať firmu, ktorá vašu myšlienku pochopí a vyrobí vám model, vytlačíte si doma jeho zmenšený model a zistite jeho nedostatky, opravíte ich a ušetríte náklady a čas. Čo by ste povedali na „3D fotku“? Pár fotografií z mobilu, jednoduchý program a už len vytlačiť si to na 3D tlačiarni.

V tomto duchu sa niesla exkurzia tvorivej dielne FABLAB v Bratislave, ktorej sa 3. júna 2016 zúčastnili naši študenti informatiky III.A triedy.  Ide o otvorenú platformu pre dizajnérov, vývojárov, umelcov, študentov a širokú verejnosť. Ponúka priestor pre zoznámenie sa s prácou s technológiami digitálnej výroby 21. storočia.

Študenti mali možnosť vidieť tlačenie modelu na 3D tlačiarni, viacero typov tlačiarní, oboznámiť sa s ich výhodami aj nevýhodami, a s materiálmi, ktoré sa na tlač využívajú. Model si buď sami navrhnete, alebo stiahnete z internetu a následne ešte musíte nastaviť ďalšie parametre pre tlač. V rámci exkurzie sme navštívili aj iné pracoviská, kde sme videli laserové vyrezávače, vyrezávaci ploter, 3D skener, vyšívací stroj, vyrezávač do polystyrénu a iné.

Aby sa tieto technológie čím ďalej, tým viac rozširovali aj medzi nami, musíme sa snažiť o zlepšenie našej počítačovej a informačnej gramotnosti.

Ing. Maroš Spišák

z exkurziez exkurziez exkurzie

z exkurziez exkurziez exkurzie

z exkurzie