Exkurzia v ABB

Upravené: štvrtok, 15. október 2015

z exkurzieSpoločnosť ABB sprístupnila dňa 13.10.2015 svoje priestory pre študentov našej školy v rámci dňa otvorených dverí robotiky ABB v Bratislave. Počas exkurzie sme si tak mohli na vlastné oči pozrieť roboty ABB v akcii, vyskúšať si ich ovládanie a dozvedieť sa od technikov ABB podrobnosti o tom, ako roboty fungujú, kde všade je možné ich využiť a ako zefektívňujú výrobu v mnohých priemyselných odvetviach.

Cieľom podujatia ABB bola prezentácia technicko-realizačného zázemia robotiky ABB na Slovensku, rozšírenie povedomia o možnostiach využitia robotiky v priemysle a jej výhodách prejavujúcich sa najmä na kvalite výrobkov a znížení výrobných nákladov. Akcia bola výnimočná aj preto, že bol prvýkrát na Slovensku predstavený dvojramenný robot YuMi, ktorý dokáže spolupracovať s človekom. Pozreli sme si priestory firmy, kde sa roboty ABB doslova prebúdzajú k životu..
Čo sme videli? 

Oblúkové zváranie dvoch robotov IRB 2600, bodové zváranie na robotovi IRB 6600, funkciu SafeMove na IRB4600, prekladanie potravinárskych výrobkov na výrobnej linke s robotmi IRB 360 (FlexPicker), mobilnú stanicu na čistenie foriem suchým ľadom s integrovaným robotom IRB 1200, lakovací robot IRB 52, servisný kútik IRB 2400 a rôzne riadiace systémy, IRB120 s prípravkami od firmy Schunk, ktorý opracováva výrobok, robot IRB140 s funkciou ForceControl na kontrolu prítlaku pri finálnom opracovaní odliatkov, tiež robot IRB140, ktorý si s návštevníkmi zahral Človeče, nehnevaj sa a robot IRB 120 píšuci na tabuľu, ktorý naprogramovali študenti Strednej odbornej školy zo Starej Turej. Okrem toho ABB predstavilo aj svoj softvér RobotStudio s 3D vizualizáciou pomocou virtuálnych okuliarov Oculus. Najväčším lákadlom tohto ročníka DOD bol robot IRB 14000 – známy ako YuMi.

Ing. Iveta Garbinská