Štúrovo pero

Upravené: štvrtok, 10. máj 2012

Dva aprílové dni v plnom nasadení, v duchu žurnalistiky, zavalení množstvom časopisov z celého Slovenska, rozbory, besedy, odborné rady šéfredaktorom jednotlivých unikátnych výtvorov, nadšení mladí novinári, redaktori, veľa srandy aj zásluhou večne usmiateho a pozitívne naladeného moderátora, kritika a redaktora Patrika Hermana.

To všetko vo Zvolene, v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra, kde sa konalo vyhodnotenie tohtoročnej súťaže Štúrovo pero v tvorbe časopisov stredných a vysokých škôl či individuálnych príspevkov jednotlivcov z radov novinárskej mládeže. Rozprávalo sa o hodnotách, umeleckej úrovni, nápaditosti, konkrétnych novinárskych či literárnych žánroch, o grafike, o najčastejších chybách, ktoré hodnotitelia spozorovali a potom ukazovali priamo na vybraných časopisoch. Besedy sa niesli v zábavnom duchu až pokým slnko, ktoré v ten deň doprialo lúčov a tepla neúrekom, nezačalo pomaly, ale isto zapadať. V podvečernom súmraku sme sa pobrali uctiť si pamiatku Ľudovíta Štúra k jeho pamätníku a potom poďho rovno na internát sadnúť si k dobrej chutnej večeri a vyskúšať ako chutí noc v  internátnej izbe vo Zvolene.

V nasledujúce pokojné sobotné slnečné ráno rezká chôdza po pekne upravenom zvolenskom námestí rovno do miesta diania vyhodnotenia súťaže, teda opäť do historickej budovy Krajskej knižnice, kde to už žilo, šumelo  a bzučalo zo všetkých strán ako vo včeľom úli. To každý už nedočkavo čakal na konečné vyhlásenie výsledkov. Bohužiaľ, náš časopis sa medzi silnou konkurenciou neumiestnil. Porota síce veľmi pochválila celkové zlepšenie, no to ,žiaľ, nestačilo na nijakú cenu, akurát tak na diplom za účasť. Aj napriek všetkému môžem skonštatovať, že celkové hodnotenie dopadlo úspešne a všetci, čo pracujeme na našom časopise sa budeme usilovať  na rok opäť o nejaké to zlepšenie aj na základe rád, postrehov a poučení, ktoré som získal ako priamy účastník tejto výbornej, zaujímavej a podnetnej časopisecko - novinárskej show a teším sa na budúci rok znova a zas na aprílovú cestu do Zvolena.

Števo Kubičár - šéfredaktor časopisu Nulák